پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای عملیات آبخیزداری در ۷۰ حوزه آبخیز در لرستان
بازدید : 72 8 ارديبهشت 1400 ساعت 13:33 شماره :84862
توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان لرستان صورت گرفت:
اجرای عملیات آبخیزداری در ۷۰ حوزه آبخیز در لرستان
 

شیرزاد نجفی افزود: هم همچنین از نظر زمین شناسی تفاوت های فاحشی بین بخش‌های جنوبی و جنوب غربی استان با سایر مناطق آن وجود دارد و با توجه به مورفولوژی حاکم بر استان شیب متوسط زمین در بیش از ۶۰ درصد سطح لرستان بالای ۱۲ درصد است.

وی اظهار کرد: بخش زیادی از منبع تغذیه رودخانه های استان لرستان منابع آب "کارستی" ( پدیده خوردگی و انحلال توده سنگ های کربناته مثل آهک، سنگ گچ و...) می باشد که با توجه به وجود منابع آب زیر زمینی "کارستی" در استان لرستان و نوع حجم نزولات جوی، رودخانه های دائمی و پر آبی مانند رودخانه های تیره، ماربره، آب زالکی و سزار در حوزه آبخیز مشرف به سد دز و رودخانه‌های خرم رود، بادآور، دوآب، مادیان رود، چولهول و کشکان بهمراه رودخانه مرزی سیمره اصلی ترین منابع آب سطحی استان در حوزه آبخیز کرخه را تشکیل می دهند.

نجفی تصریح کرد: بیش از ۹۸ درصد روان آب های سطحی استان توسط رودخانه‌های دائمی زهکشی و به مخازن سدهای کرخه و دز وارد می شود.

مدیر کل منابع طبیعی با اشاره به بررسی های انجام شده توسط این اداره کل افزود: برخی عوامل طبیعی مانند مقدار شیب زمین، وجود سنگ های نرم با حساسیت بالا به فرسایش آبی، فعالیت های تکتونیکی، رسوبات سست کواترنر، سیل و رانش زمین در کنار عوامل انسانی مانند تخریب جنگل‌ها و مراتع و حذف پوشش گیاهی و فعالیت‌های عمرانی مانند راه سازی اجرای خطوط لوله نفت، گاز و پتروشیمی، معدن کاری و گسترش مناطق مسکونی و شیوه کشاورزی در اراضی ناهموار زراعی باعث شده است نرخ فرسایش خاک و تولید رسوب در این استان به مراتب از متوسط کشوری بالاتر باشد.

نجفی با بیان اینکه تنها راه مقابله با فرسایش و جلوگیری از انتقال خاک به عنوان رسوب به خارج از حوزه های آبخیز با اجرای مدیریت جامع بر آب، خاک و پوشش گیاهی در هر منطقه‌ با عنوان آبخیزداری ضروری است تاکید کرد: اتفاقا در این بخش، استان لرستان یکی از پیشگامان اجرای عملیات آبخیزداری در کشور عزیزمان ایران می باشد.

وی گفت: به طور کلی آبخیزداری را می توان دانش مدیریت بر منابع طبیعی تجدید پذیر در حوزه های آبخیز در نظر گرفت زیرا آب، خاک، پوشش گیاهی و جنگلی موجود در هر منطقه اصلی ترین عناصر آن منطقه محسوب می شوند و حیات زیست بدون این عناصر معنا ندارد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان با اشاره به اینکه آبخیزداری شامل یک سری کارهای مدیریتی و اجرایی توامان می باشد و در نهایت منجر به احیای یک منطقه یا حفظ وضعیت موجود در آن می باشد افزود: اقدامات مکانیکی، بیولوژیکی و بیومکانیکی مهمترین عملیات اجرایی در هر آبخیز هستند.

نجفی تصریح کرد: استان لرستان با توجه به سابقه بالایی که در حوزه آبخیز داری دارد طی دهه های اخیر اقدامات متعددی انجام داده است.

وی گفت: از آنجا که استان لرستان با توجه به مساحت بالای آبخیز و در معرض تخریب بودن آن مستعد اجرای عملیات آبخیزداری است گفت: علی رغم تلاش های زیادی که صورت گرفته واقعیت امر این است که لرستان یکی از اصلی ترین استان های نیازمند آبخیز داری می باشد.

نجفی در ادامه به اعتبارات سنواتی آبخیزداری که از دو محل اعتبارات ملی و استانی تامین می گردد پرداخت و گفت: میزان اعتبارات مصوب آبخیزداری طی دهه های اخیر به طور متوسط سالانه ۱۰ میلیارد تومان بوده است ولی با توجه به وضعیت اقتصادی کشور و بحران های ناخواسته ای که بر کشور تحمیل گردیده، این حجم از اعتبارات دارای افزایش و کاهش زیادی بوده است به طوری که هر ساله به طور متوسط ۵۰ درصد اعتبارات مصوب تخصیص داشته‌اند به همین منظور روند اجرای کارهای آبخیزداری در سطح استان کند و گاهی نیز معطل مانده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت طی سال های ۱۳۹۹ تا ۱۳۹۷ از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با اولویت اجرای عملیات آبخیزداری که خوشبختانه منجر به کاهش میزان و ریسک سیل و رانش زمین در عرصه‌های منابع طبیعی گردیده بیش از ۱۶۰ میلیارد تومان اعتبار تخصیص و هزینه شده است.

 نجفی تصریح کرد: با تزریق این حجم اعتبار می توان گفت از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی طی ۳ سال گذشته به اندازه ۲۰ سال عملیات آبخیزداری آن هم با فرض سالانه ۱۰ میلیارد تومان اعتبار ملی استانی و با تخصیص ۱۰۰ درصد در سطح استان انجام شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان در تشریح میزان عملکرد عملیات های آبخیزداری طی سال های تا ۱۳۹۹ تا ۱۳۹۷ گفت: با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی طی ۳ سال در بیش از ۷۰ حوزه آبخیز در سطح استان به مساحت بیش از ۶۲۰ هزار هکتار، اجرای عملیات آبخیزداری با هدف کنترل سیل و کاهش رسوب صورت گرفته است.

 نجفی تاکید کرد: بر همین اساس در این مناطق به طور توسط ۱۹۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری و بیش از ۱۱۰ میلیون متر مکعب آب استحصال شده است.

وی اظهار کرد: همچنین در زمینه کنترل فرسایش توده‌ای در مراتع و جنگلهای استان با تخصیص ۶ میلیارد تومان اعتبار در دو حوزه آبخیز سراب بیشه دورود و قلعه گل خرم آباد بیش از ۳۰ هکتار از مناطق دارای فرسایش توده‌ای تثبیت و پایدار سازی شده است.

نجفی گفت: با اجرای عملیات تثبیت فرسایش توده ای در این مناطق بیش از ۴۰۰ هزار متر مکعب رسوب کنترل و از ورود آن به رودخانه های استان جلوگیری به عمل آمده است.

مدیر کل منابع طبیعی یاد آور شد: با اجرای عملیات آبخیز داری در یک هکتار، ذخیره سازی آب با حجم ۵۳۰ متر مکعب، افزایش تولید علوفه به میزان ۱۲۰ کیلوگرم در هکتار ، کنترل رسوب ۴ متر مکعب، کنترل فرسایش خاک ۳ تا ۹ تن در هکتار، کاهش تخریب در مناطق کوهستانی ۱۰ درصد و در سایر مناطق ۲۵ درصد، نسبت سود به هزینه ۵ تا۹ برابر و کاهش ۷۰ درصدی حجم سیلاب، افزایش دبی چاهها و قنات بین ۱ تا ۳ برابر شده است.

نجفی گفت: شرایط اقلیمی، توپوگرافی، کوهستانی بودن، شیب بالا و آب و هوای لرستان به گونه ای است که به هیچ وجه از سیل مصون نمی باشد.

 نجفی گفت استان لرستان جز مناطق سیل خیز کشور است و یکی از اقدامات موثر برای کاهش خسارات سیل حفظ و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی جنگلها و مراتع اقدامات پیشگیرانه با هزینه کمتر از ۱۰ درصد هزینه های سیل می توانیم با اجرای پروژه های آبخیزداری خسارات را به حداقل رسانده و ایمن‌سازی لازم را انجام دهیم.

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
اوقات شرعی
لینک ها